Aktualności

Marzec 2021

Ćwiczenia Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Blachownia i pracowników ZWB w zakresie stosowania procedur przy gaszeniu pożarów urządzeń energetycznych w reżimie sanitarnym COVID-19 na terenie ZW Blachownia.

W dniu 17.03.2021 r. o godzinie 8:45 przeprowadzono symulację pożaru silnika 6kV Pompy Wody Obiegowej na Centralnej Pompowni Zakładu.

Pracownik obsługi w czasie wykonywania obowiązków służbowych zaobserwował nieprawidłową pracę pompy smarującej łożysko - Pompy Wody Obiegowej Nr. 7. Zauważył dym wydostający się z łożyska górnego. Natychmiast uruchomił wyłącznik awaryjny wyłączający pompę. Niewłaściwe smarowanie doprowadziło do znacznego przeciążenia silnika, co spowodowało zwarcie w stojanie silnika i jego pożar. Pracownik wszczął alarm i powiadomił o sytuacji Mistrza Zmianowego Demineralizacji Wody. Następnie  przystąpił do zamykania zasuw po stronie ssania i tłoczenia.

Przybyły na miejsce Mistrz Zmiany, przeprowadzając oględziny miejsca zdarzenia, stwierdził pożar silnika pompy i brak pracownika obsługi w miejscu zdarzenia. Mistrz Zmiany powiadomił o zdarzeniu Dyżurnego Inżyniera Ruchu  i Kierownika Gospodarki Wodnej, informując o awarii i braku kontaktu z pracownikiem obsługi.
Zgodnie z obowiązującymi procedurami o zaistniałej awarii został powiadomiony operator nastawni elektrycznej i Mistrz Ruchu Elektrycznego. Po rozpoznaniu zagrożenia DIR wydał polecenia zabezpieczenia Pompy Nr. 7 po stronie elektrycznej oraz powiadomił  telefonicznie Stanowisko Kierowania ZJRG Blachownia, informując o pożarze silnika i braku kontaktu z pracownikiem. Na miejsce awarii zostały skierowane samochody gaśnicze. O zdarzeniu została powiadomiona Służba Ochrony Zakładu i Dyrektor Zakładu.
DIR wydał polecenie straży przemysłowej zabezpieczenia dojazdu do miejsca pożaru. Przybyły na miejsce dowódca ZJRG wydał rozkaz podjęcia działań polegających na rozpoznaniu miejsca zdarzenia, przeprowadzeniu akcji poszukiwawczej pracownika i podaniu prądów gaśniczych piany. W wyniku podjętych działań zlokalizowano miejsce pobytu pracownika, przeprowadzono jego ewakuację, przystąpiono do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podjęto również akcję gaśniczą sinika. Po zakończeniu działań gaśniczych przystąpiono do oględzin miejsca zdarzenia i oddymiania obiektu. DIR podjął decyzję o powrocie  pracowników do wykonywania obowiązków służbowych. Przywrócono normalne funkcjonowanie zakładu.

Po zakończeniu ćwiczeń, konserwatorzy sprzętu ppoż. ZJRG Blachownia przeprowadzili akcję bezpłatnego przeglądu gaśnic dla pracowników Spółki, przypominając o obowiązku przeglądu podręcznego sprzętu gaśniczego będącego na wyposażeniu samochodów osobowych.

To kolejne ćwiczenia doskonalące współpracę ZJRG Blachownia i pracowników Zakładu Wytwarzania Blachownia w Kędzierzynie Koźlu w zwalczaniu skutków awarii w obiektach przemysłowych i możliwość praktycznego sprawdzenia wprowadzonych procedur sanitarnych związanych z koronawirusem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Pliki Cookies

Serwis tameh.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez tameh.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu tameh.pl”

Akceptuję