Aktualności

Marzec 2019

Wycieczka techniczna na Instalację TRT w ZW Nowa.

15 marca uczestnicy XVII konferencji Naukowo – Technicznej „Efektywne Zarządzanie Energią w  Przemyśle” wzięli udział w wycieczce technicznej na Instalację TRT w ZW Nowa w Dąbrowie Górniczej. Głównym tematem konferencji były zagadnienia efektywności energetycznej. Pierwsza w Polsce Instalacja Turbin Rozprężnych TRT została uznana jako nowoczesny, zeroemisyjny projekt o wyjątkowej instalacji w skali europejskiej, jak również modelowy przykład zagadnienia efektywności energetycznej.

Przypomnijmy, że Instalację Turbin Rozprężnych wybudowano i uruchomiono w 2018 r. TRT wykorzystuje rozprężanie gazu wielkopiecowego do produkcji energii elektrycznej.  W instalacji tej, obsługującej dwa wielkie piece, pracują dwie turbiny, każda o mocy 12,5 MW, z czasem rocznego wykorzystania mocy zainstalowanej wynoszącym 97%, tj. ok. 8500 godzin.  Produkują one rocznie 140 GWh energii elektrycznej, w gospodarce obiegu zamkniętego, całkowicie bez emisyjnie.  Wcześniej do wyprodukowania tej energii trzeba było spalić 54 tys. ton węgla, a skutkiem była emisja CO2 wynosząca 115 tys. ton.

* źródło zdjęć „Energetyka Cieplna i Zawodowa” oraz zdjęcia własne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Pliki Cookies

Serwis tameh.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez tameh.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu tameh.pl”

Akceptuję