Inwestycje

Marzec 2019

Modernizacja kotłowni ZW Kraków zakończona.

Z końcem lutego br. oddano do eksploatacji dwa nowe kotły w krakowskiej elektrociepłowni TAMEH POLSKA sp. z o.o. Wspierane przez zmodernizowany kocioł K8, stanowić będą one podstawę dla produkcji pary na potrzeby kombinatu.

Stworzone według duńskiej technologii, wykonane i uruchomione polskimi rękami. Kontrakt na budowę dwóch nowych kotłów gazowych w Zakładzie Wytwarzania Kraków został podpisany z konsorcjum firm Control Process S.A. i Aalborg Engineering we wrześniu 2016 roku. Dwie bliźniacze instalacje o mocy 120 MW i wydajności 150 ton pary na godzinę każda.

Podobnie do zmodernizowanego już wcześniej kotła nr 8, nowe jednostki wytwórcze konsumować będą głównie gaz wielkopiecowy i koksowniczy, a jako paliwo rezerwowe - gaz ziemny. Stanowić będą one podstawową moc produkcyjną Zakładu i umożliwią odstawienie starych jednostek spalających węgiel. Tym samym, Zakład Wytwarzania Kraków całkowicie odejdzie od spalania „czarnego paliwa”. Jednocześnie spełnione zostaną najnowsze normy emisyjne zawarte w dyrektywie IED, a nawet najnowszych wytycznych BAT (Best Available Techniques). Środowisko Nowej Huty i okolic z pewnością odczuje korzyści płynące z ukończenia tej inwestycji.

Jednym z największych wyzwań projektu była konieczność realizowania prac w czynnym zakładzie produkcyjnym. Realizując prace budowlano-montażowe oraz prace rozruchowe priorytetem było zachowanie stabilnej produkcji Zakładu oraz zapewnienie dostaw mediów dla wielkiego pieca. Cel ten udało się zrealizować dzięki ścisłej współpracy pracowników Zakładu Wytwarzania Kraków, krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland S.A. oraz Wykonawcy.

Pliki Cookies

Serwis tameh.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez tameh.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu tameh.pl”

Akceptuję