Inwestycje

Marzec 2019

Pierwsza tego typu instalacja w Polsce!

W dąbrowskim Zakładzie Wytwarzania TAMEH POLSKA, w dniu 7 marca 2019 roku oficjalnie zadebiutowała pierwsza w kraju instalacja turbin rozprężnych TRT. Turbiny, które czerpią moc z energii powstałej podczas rozprężenia gazu wielkopiecowego, pozwalają na produkowanie zeroemisyjnej energii elektrycznej.

Dwie turbiny o mocy 12,5 MWe pochodzą z Japonii i reprezentują najnowsze światowe trendy w tej dziedzinie. Za realizację inwestycji odpowiadało konsorcjum firm Primetals Technologies Austria GmbH i EKO-ENERGIA sp. z o.o. Podpisanie kontraktu nastąpiło w grudniu 2016 roku, a moc produkcyjną udało się osiągnąć już 24 miesiące później, w grudniu 2018 roku.

Gaz wielkopiecowy powstały podczas procesu produkcji surówki wydostaje się z wielkiego pieca pod olbrzymim ciśnieniem sięgającym 200 kPa, które musi zostać kilkunastokrotnie zredukowane zanim zostanie on skonsumowany przez kotłownię ZW Nowa. Obecnie proces redukcji ciśnienia prowadzony jest przez tzw. grupę dławienia. Instalacja turbin rozprężnych pozwala wykorzystać ten proces do produkcji energii elektrycznej w takiej ilości, do której wytworzenia rocznie potrzeba by było tysiąca wagonów węgla. Czyste, zeroemisyjne źródła energii elektrycznej działające w centrum huty, stanowią przykład ekologicznego kursu obranego przez TAMEH POLSKA sp. z o.o.

Budowa w liczbach:

  • Zamontowano 400 ton armatury,
  • Zbudowano 335 ton konstrukcji stalowych,
  • Zamontowano 295 ton rurociągów gazu wielkopiecowego,
  • Zużyto 4400 metrów sześciennych betonu,
  • Zainstalowano 72 kilometry okablowania,
  • Wykonano 3 kilometry rurociągów pomocniczych.
Pliki Cookies

Serwis tameh.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez tameh.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu tameh.pl”

Akceptuję