Inwestycje

Styczeń 2016

Budowa turbozespołu upustowo-kondensacyjnego o mocy 50 MW

Zakład Wytwarzania Nowa w Dąbrowie Górniczej

W TAMEH POLSKA sp. z o.o. w lokalizacji ZW Nowa w Dąbrowie Górniczej oddano do użytku nowy turbogenerator. Jednostka o mocy 55 MWe zwiększyła poziom produktywności, wydajności i niezawodności zakładu.

Inwestycja ta, której wartość przekroczyła 120 mln złotych, miała na celu jak największe wykorzystanie gazów hutniczych (wielkopiecowego, koksowniczego i konwertorowego) oraz efektywne ich przetworzenie na energię elektryczną, ciepło grzewcze i inne media dla huty AMP. Realizacja tego projektu w znaczący sposób przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego – inwestycja pozwala w znacznym stopniu ograniczyć ilość zużywanego paliwa, a więc i emisji do powietrza. Zmniejsza też ilość gazów hutniczych spalanych na „świecy” (bezpiecznik instalacji gazu wielkopiecowego, umożliwiający spalanie tego gazu w przypadku zaburzeń odbiorów).
Turbogenerator jest jedną z najnowocześniejszych tego typu konstrukcji w Polsce – wysokosprawną i bardzo efektywną. Przy realizacji inwestycji pracowało ponad tysiąc osób z 50 różnych firm. To pierwsza z wielu proekologicznych inwestycji zaplanowanych przez TAMEH POLSKA sp. z o.o. , których celem jest m.in. zwiększenie efektywności energetycznej.

Efekty środowiskowe osiągnięte dzięki inwestycji:
Zmniejszenie emisji CO2 - 64 950 t/rok
Zmniejszenie emisji SO2 - 354 t/rok
Zmniejszenie emisji NOx - 92 t/rok
Zmniejszenie emisji pyłu - 35 t/rok

Inwestycja w liczbach:
Masa konstrukcji – 100 ton
Masa rurociągów i armatury – 200 ton
Długość ułożonych tras kablowych – 45 km

Pliki Cookies

Serwis tameh.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez tameh.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu tameh.pl”

Akceptuję