Wrzesień 2022
65 lat istnienia Elektrowni „Blachownia”
Pracownik obsługi w czasie wykonywania obowiązków służbowych zaobserwował nieprawidłową pracę pompy smarującej łożysko - Pompy Wody Obiegowej Nr. 7. Zauważył dym wydostający się z łożyska górnego. Natychmiast uruchomił wyłącznik awaryjny wyłączający pompę. Niewłaściwe smarowanie doprowadziło do znacznego przeciążenia silnika, co spowodowało zwarcie w stojanie silnika i jego pożar. Pracownik wszczął alarm i powiadomił o sytuacji Mistrza Zmianowego Demineralizacji Wody. Następnie przystąpił do zamykania zasuw po stronie ssania i tłoczenia.
Przybyły na miejsce Mistrz Zmiany, przeprowadzając oględziny miejsca zdarzenia, stwierdził pożar silnika pompy i brak pracownika obsługi w miejscu zdarzenia. Mistrz Zmiany powiadomił o zdarzeniu Dyżurnego Inżyniera Ruchu i Kierownika Gospodarki Wodnej, informując o awarii i braku kontaktu z pracownikiem obsługi.
Zgodnie z obowiązującymi procedurami o zaistniałej awarii został powiadomiony operator nastawni elektrycznej i Mistrz Ruchu Elektrycznego. Po rozpoznaniu zagrożenia DIR wydał polecenia zabezpieczenia Pompy Nr. 7 po stronie elektrycznej oraz powiadomił telefonicznie Stanowisko Kierowania ZJRG Blachownia, informując o pożarze silnika i braku kontaktu z pracownikiem. Na miejsce awarii zostały skierowane samochody gaśnicze. O zdarzeniu została powiadomiona Służba Ochrony Zakładu i Dyrektor Zakładu.
DIR wydał polecenie straży przemysłowej zabezpieczenia dojazdu do miejsca pożaru. Przybyły na miejsce dowódca ZJRG wydał rozkaz podjęcia działań polegających na rozpoznaniu miejsca zdarzenia, przeprowadzeniu akcji poszukiwawczej pracownika i podaniu prądów gaśniczych piany. W wyniku podjętych działań zlokalizowano miejsce pobytu pracownika, przeprowadzono jego ewakuację, przystąpiono do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podjęto również akcję gaśniczą sinika. Po zakończeniu działań gaśniczych przystąpiono do oględzin miejsca zdarzenia i oddymiania obiektu. DIR podjął decyzję o powrocie pracowników do wykonywania obowiązków służbowych. Przywrócono normalne funkcjonowanie zakładu.
Po zakończeniu ćwiczeń, konserwatorzy sprzętu ppoż. ZJRG Blachownia przeprowadzili akcję bezpłatnego przeglądu gaśnic dla pracowników Spółki, przypominając o obowiązku przeglądu podręcznego sprzętu gaśniczego będącego na wyposażeniu samochodów osobowych.
To kolejne ćwiczenia doskonalące współpracę ZJRG Blachownia i pracowników Zakładu Wytwarzania Blachownia w Kędzierzynie Koźlu w zwalczaniu skutków awarii w obiektach przemysłowych i możliwość praktycznego sprawdzenia wprowadzonych procedur sanitarnych związanych z koronawirusem.
ZOBACZ RÓWNIEŻ