Maj 2019
Oddano do eksploatacji kolejny projekt w ZW Nowa.
Na terenie Zakładu Wytwarzania Nowa w Dąbrowie Górniczej, w decydującą fazę wchodzi obecnie budowa instalacji odsiarczania i odazotowania spalin. Przedsięwzięcie znacznie ograniczy emisję szkodliwych substancji i pyłu do powietrza. Projekt o wartości około 300 mln zł ma być zakończony pod koniec 2018 roku.
Elektrociepłownia działa w oparciu o spalanie węgla i gazu w kotłach energetycznych, co powoduje powstawanie spalin. Dzięki realizacji potężnej inwestycji budowy instalacji oczyszczania spalin, będą one w pierwszej kolejności poddawane odsiarczaniu po wejściu w reakcję z wapnem, a następnie odpylane w filtrach workowych.
Po odsiarczeniu i odpyleniu, spaliny kierowane będą do instalacji odazotowania. Spaliny po podgrzaniu do temperatury ok. 270 stopni Celsjusza, trafią do specjalnego reaktora, gdzie przy użyciu wody amoniakalnej będą odazotowane. Przypomina to trochę działanie katalizatora w samochodzie, jednak w nieporównywalnie większej skali.
Aktualnie, realizacja całości prac budowlanych przekroczyła już 80%. Po zakończeniu projektu, znacznie zmniejszy się nasz wpływ na środowisko naturalne. Instalacja pozwoli na zmniejszenie emisji siarki i azotu do powietrza do poziomu poniżej 200 mg/Nm3, a ponadto zredukuje zapylenie poniżej 10 mg/Nm3.
W ramach projektu, modernizowane są także kotły OPG-230 nr 1÷5 oraz komin.